Back to Top

Ray Bradbury‘s 2116


Ačkoli se Ray Bradbury aktivně účastnil vzniku svého 2116 a plánoval světovou premiéru v Praze, samotné její realizace v roce 2016 se bohužel nedožil.

Spolu se Stevem Josephsonem, spoluautorem a Bradburyho přítelem, vám již v roce 2022 přineseme českou verzi této nadčasové sci-fi podívané.

Sněte o budoucnosti s námi!

„Toto je moje nejlepší hra.“ – Ray Bradbury

Stylizovaný muzikál na pomezí hudebního, tanečního a fyzického divadla je osobní a finální výpovědí velikána sci-fi žánru Raye Bradburyho (451 stupňů Fahrenheita, Marťanská kronika aj). Jeho dosud nepříliš známá vášeň pro divadlo dala vzniknout neopakovatelnému intergalaktickému příběhu o putování Stínové show pana Marionetta – divadelní společnosti uprchlíků před zákonem, považovaných Universal Security Agency (nadnárodní bezpečnostní agentura) za teroristy a stíhaných z pohledu dnešní doby za zcela absurdní skutky.

Děj představení, ač z budoucnosti roku 2116, se kromě jiného dotýká již aktuálně znepokojivých témat a otázek, jako je globální propojení a možná kontrola velké části obyvatel pomocí internetového připojení a chytrých mobilních telefonů, cenzura, regulace a kriminalizace nepohodlných názorů a zvyšování bezpečnostních opatření a pravomocí ze strany států a nadnárodních organizací.

Některé pasáže muzikálu vznikaly během společných workshopů například v Los Angeles nebo na festivale v Edinburghu, kde byl následně muzikál finalistou Best New Musical o nejlepší nový muzikál, a to navzdory tomu, že ještě neobsahoval řadu písní a tanečních čísel, které byly přidány až později.

„Plíživé. Děsivé. Dětinské. Loutky jsou nebezpečně podmanivé. V novém muzikálu uznávaného guru fikce Raye Bradburyho pan Marionette vede snově gotickou pohádku o rizicích spojených s dosahováním dokonalosti. Inscenace pod taktovkou Gallimaufry Performing Arts Steva Josephsona nabízí kvalitní písně, skvělý tanec a Tim Burtonovskou estetiku.“

– The List, časopis festivalu v Edinburghu.