Téma soutěže

Téma soutěže

Téma Literární soutěže SPUSA pro rok 2017/2018 je:

BUDOUCNOST

Proč „Budoucnost“

Jeden z nejproduktivnějších a nejjasnozřivějších amerických spisovatelů 20. století byl Ray Bradbury. Během své více než sedmdesátileté kariéry, Ray Bradbury inspiroval generace čtenářů, aby snili, přemýšleli a tvořili. Byl autorem více než pěti stovek povídek a téměř padesáti knih, stejně jako množství básní, esejů, oper, her a televizních a filmových scénářů. Bradbury byl jedním z nejslavnějších spisovatelů naší doby. Mezi jeho průkopnická díla patří například 451° Fahrenheita, Marťanská kronika, Ilustrovaný muž, Pampeliškové víno a Tudy přijde něco zlého. Byl laureátem National Medal of Arts, National Book Foundation Medal for Distinguished Contribution, ceny Emmy, Pulitzer Prize Special Citation, získal vlastní hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy či francouzský “Ordre des Arts et des Lettres‘.

Přes všechna tato vyznamenání a úspěchy měl jeden sen, který si přál splnit. V padesátých letech začal pracovat na mini-muzikálu pro slavné britské manželské duo, Charlese Laughtona a Elsu Lanchester. Tento kus na pomezí fantasy a sci-fi měl být pohledem do jejich budoucnosti (a na 40. výročí svatby, jak by vypadalo, kdyby se uskutečnilo v roce 2116). Bohužel, tento projekt nebyl nikdy dokončen ani uveden.

Přeskočme padesát let do doby, kdy Bradbury oslovil amerického režiséra, choreografa a spisovatele Steva Josephsona z Gallimaufry Performing Arts, aby mu pomohl přivést tento kus na světlo. ‘2116’ byl uveden v předpremiérách v Kalifornii (Laguna Beach a Los Angeles) a v pozdější fázi produkce na divadelním festivalu Edinburgh Fringe.

Během svých posledních let Bradbury přenechal dokončení díla panu Josephsona a naléhal, aby se světová premiéra odehrála v Praze. České kultuře, jejím spisovatelům, historii a umění se v Bradburyho srdci dostalo zvláštního místa, a cítil, že Česká republika je ideálním místem k premiéře tohoto hudebního příběhu o robotech, marionetách a disidentských umělcích. V produkci společnosti Gallimaufry se v roce 2016 dočkalo ‘2116’ své světové premiéry a v současné době se horečně pracuje na překladu do češtiny (s nadějí na budoucí uvedení v roce 2018).

Z tohoto důvodu se společnost Gallimaufry podílí spolu se společností SPUSA na přípravě 24. ročníku celonárodní literární soutěže, které se každoročně účastní více než šest set studentů z celé České republiky a Slovenska.

V letošním roce si obě organizace Na počest přínosu Raye Bradburyho literárnímu světu se obě organizace rozhodly pro soutěžní téma “Budoucnost”. Mladí spisovatelé od základní po vysokou školu  tak mají možnost předložit eseje na základě své osobní interpretace tohoto tématu. Možná, že mezi letošními vítězi bude i další Bradbury, Čapek, Kafka, Havel nebo Neruda.